Alternatif ve tamamlayıcı tedavileri kimler uygulayabilir

Haber: Alternatif ve tamamlayıcı tedavileri kimler uygulayabilir

Alternatif / Tamamlayıcı / Geleneksel / İntegratif Tıp, uygulamalarını kimlerin uygulayabileceği ile ilgili Sağlık Bakanlığı``nın detaylı ve ciddi çalışmaları mevcuttur. Bu çalışmalar sonuçlanıncaya kadar ilgili tedavileri kimin uygulayacağı ile ilgili belirsizlik devam edecektir. Temel olarak teşhis ve tedavi uygulamaları için tıp doktoru olma şartı aranmaktadır. Konuyla ilgili hekim birlikleri konuyu yargıya taşıyarak bir yargı kararını duyurmuştur.

"İSTANBUL TABİP ODASI TARAFINDAN AÇILAN DAVADA HACAMATÇILARA HAPİS CEZASI VERİLDİ… 
HEKİM OLMADIĞI HALDE HASTA TEDAVİ EDEN "HACCAM” 1 YIL 8 AY HAPİS VE 500-TL ADLİ PARA CEZASI ALDI.
 
Bilindiği gibi son dönemlerde pek çok televizyon kanalında, internet sitesinde ve yazılı basında; bitkisel tedavi, doğal tedavi, sülük ile tedavi, kupa terapisi ile tedavi gibi yöntemlere ilişkin yayınlar yapılmaktadır. Bu tür programlarda ve internet sitelerinde tıp doktoru olmayan kişilerce, birçok hastalığın tedavisine ve iyileştirildiğine dair "bilgiler” verilmektedir.

Bu durumun bir örneği de http://postaci.tilda.com.tr/lt.php?c=1608&m=1460&nl=137&s=416d10d0d583ec4a3108cdea092e6e8&lid=7052&l=-http--www.turkiyehacamat.com/ adlı internet sitesinde tespit edilmiştir. Adı geçen internet sitesinde, tıp doktoru olmayan ve kendisini "Doğal Tedavi Uzmanı-Diplomalı Uzman Haccam” olarak tanıtan Süleyman Gök isimli kişi, "kupa terapisi-hacamat” yöntemiyle birçok hastalığı tedavi ettiğini ileri sürmüştür.  Bu hastalıklar arasında, migren, bel ve boyun ağrısı, hiper tansiyon, yüksek kolesterol,  psikolojik hastalıklar, şeker hastalığı, sedef, kalp rahatsızlıkları, bronşit, nefes darlığı, diş eti hastalıkları, diş çürümesi, MS, karaciğer hastalıkları … bulunmaktadır.
 
Tarafımızdan anılan kişi hakkında suç duyurusunda bulunulmuş, hekim olmadığı halde hasta tedavi ederek 1219 sayılı Kanun'un 25. maddesine aykırı davranan şüphelinin cezalandırılması istenmiştir. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından da şahıs hakkında ceza davası açılmıştır.
 
İstanbul Tabip Odası hukuk bürosunca takip edilen ve Bakırköy 11. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 19.02.2013 tarihli ilk duruşmasında sanığın suçu sabit görülerek; 1 yıl 8 ay hapis cezası ve 500-TL adli para cezası ile cezalandırılmasına karar verilmiştir. Sanığın sabıkasız olması sebebiyle hükmün açıklanması geri bırakılmış; sanık 5 yıl denetim süresine tabi kılınmıştır.
 
Bundan sonraki süreçte de, bu ve benzeri ihlaller tarafımızdan yargıya taşınacak, gerekli şikayet ve bildirimler yapılacaktır.
 
Bilginize sunulur.
 
İstanbul Tabip Odası
Yönetim Kurulu"

 Akılcı ilaç kullanımı, Rasyonel ilaç kullanımı, ilaçların bilinçli kullanımı

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam147
Toplam Ziyaret726582