Kas iskelet sistemi tedavisinin yeni vazgeçilmezi: kinezyolojik bantlama

Kas iskelet sistemi tedavisinin yeni vazgeçilmezi: kinezyolojik bantlama

2010 yılının sonlarında hekimlere yönelik ilk kinezyolojik bantlama eğitimini planladığımda dikkatimi çeken konuların başında, yöntemin dünyada kullanılan ismi olan Kinesiotaping ifadesinin bir ürün ismi ile anılan marka olması geliyordu. Oysa yöntem -Dr.Kenzo Kase`nin teori ve pratiğini temellendirdiği- fonksiyonel anatomi ve biyomekaniğe vurgu yapan ve cilt/cilt altı dokular ile onların dolaşımını dikkate alan "temel elastik terapötik bantlama" seçeneği sunuyordu. Bu nedenle Türkiye`de kinezyolojiyi temel alan elastik terapötik bantlama tekniğini ifade etmek için başından bu yana "kinezyolojik bantlama" ifadesini vurguladım. Bu ifadenin günümüzde hekimler arasında yaygın olarak kullanıldığını takip ediyorum. 

Kinezyolojik bantlama tekniği

 1970`li yıllarda kullanılmaya başlanan kinezyolojik bantlama tekniği birçok hastada başarıyla uygulandı.  Öncelikle sporcular üzerinde uygulandı. Birçok sporcunun  tedavisinde ve yarışmalar sırasında kullanıldı. Günümüzde spor sakatlıkları ile birlikte fizik tedavi, nöroloji ve ortopedi hastalarında da farklı disiplinler tarafından kullanılmaktadır.

 Bandın hafif, yapışkan, elastik özelliğe sahip olması ve derinin özelliklerini taşıması nedeniyle diğer bantlardan farklıdır. Alerji riski çok azdır. Uygulanan kişide 1-7 gün boyunca kalabilir. Deri ile bütünleşerek deri  altındaki yapıları desteklemektedir. Gözenekli yapısı nedeniyle cildin havalanmasını da sağlamaktadır. Hiçbir şekilde kişinin hareketini engellememektedir. Farklı renkleri olmakla beraber, etki açısından renklerin farkı yoktur. Renk seçeneği hastaya bırakılır.  Fizik  tedavide kullanılan bantlama tekniklerinden farklı özellikler gösterir ve hareket bilimini temel alır. Birçok ağrılı ve fonksiyon kaybı olan ortopedik ve nörolojik durumlarda kullanılmaktadır. 

 Kinezyolojik bantlama bant uygulamaları temel olarak sinir sistemi, kas-iskelet sistemi ve dolaşım sistemi üzerine etki eder.

 Kinezyolojik bantlama uygulaması ile ilgili klinik araştırmalarda eklem ağrılarının çoğunlukla eklemi çevreleyen kas ve miyofasyal dokunun normal yapısını kaybetmesinden kaynaklandığı sonucuna ulaşılmıştır. Kaslarda çeşitli sebeplerden dolayı oluşan inflamasyon, şişkinlik veya spazm, cilt ile kas arasındaki boşluğun daralmasına sebep olmaktadır. Boşluğun azalması özellikle lenfatik sıvı akışının azalmasına ve ağrı reseptörlerinin uyarılmasına sebep olmaktadır. Taping metodu ile cilt dokusu yukarı doğru çekilerek cilt-kas arasındaki boşluk arttırılıp, ağrısız hareket imkanı sağlanmaktadır. Böylece iyileşmeye destek verilmektedir.

 Çeşitli renkleri olan bu bantlar, kas ağrılarından vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olmaya kadar pek çok soruna yan etkisi olmayan çözümler sunmaktadır.

 Bandajlamanın etkili olduğu durumlar

 • Kaslara destek olur.
 • Zayıflamış kaslarda kas kontraksiyonlarını arttırır.
 • Kas yoğunluğunu azaltır.
 • Kasların aşırı kasılmasını ve gerilmesini azaltır.
 • Kas krampını ve sakatlanmasını azaltır.
 • ROM’u arttırır ve ağrıyı azaltır.
 • Vücut sıvılarının akımında etkilidir.
 • Kan ve lenf dolaşımını arttırır.
 • Dokulardaki kimyasal atıkları azaltır.
 • Enflamasyonu azaltır.
 • Analjezik endojenleri aktive eder.
 • Eklem problemlerinin düzeltilmesinde etkilidir.
 • Kinezyolojik bantlama nedir?

 Akılcı ilaç kullanımı, Rasyonel ilaç kullanımı, ilaçların bilinçli kullanımı

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam147
Toplam Ziyaret726582