Basın bülteni: Proloterapi Sempozyumu

 

BASIN BÜLTENİ

 

Türkiye`nin ilk proloterapi sempozyumu farklı uzmanlıkların katılımıyla İstanbul`da gerçekleşti.
 
İntegratif Tıp Derneği, Spor Sağlık Akademisi ve Türkiye Proloterapi ve Ağrı Kliniği işbirliği ile 22.12.2013 tarihinde düzenlenen toplantı, farklı konular ile yoğun bir katılıma ev sahipliği yaptı.
Özellikle eklem, bel ve boyun ağrıları alanında etkili bir tedavi yöntemi olan proloterapi ile ilgili İstanbul`da düzenlenen sempozyum, konunun farklı uzmanlıklar arasında tartışılmasına olanak sağladı.
2 oturumda birçok konuşmacının söz aldığı sempozyumun ana konusu “Proloterapi ve Egzersiz” oldu.  Sempozyuma hekim ve fizyoterapistler yoğun bir katılım gösterdi.  
Proloterapi ve Ağrı Kliniği`nden Uzm.Dr.İlker Solmaz, proloterapinin dünyada bilinen ama ülkemizde yaygın olarak uygulanmayan bir teknik olduğunu belirterek; “Özel teknikler ile özel bir sıvı enjeksiyonu yoluyla yapılan tedavinin sonunda vücudun kendi kendini iyileştirme mekanizmalarının harekete geçmesi ve ağrılardan kurtulmak mümkündür.” dedi.  
Spor Sağlık Akademisi, Klinik Pilates Eğitmeni Fizyoterapist Neslihan Yazar, gövde kasları ile ilgili sunumunda pilates ve benzeri özel egzersizlerle daha dengeli bir kas yapısına sahip olunabileceğini ve bel/boyun bölgesine uygulanan proloterapi sonrası uygulama alnı ve çevresindeki kasların eğitiminin önemini vurguladı.

 

Kas ve kemik sistemi ile ilgili ağrısı olan hastalar proloterapi yönteminden fayda görüyor…

İntegratif Tıp Derneği Başkanı Uzm.Dr.Sedat Yıldız, proloterapi ile ilgili mevcut bilimsel çalışmaları özetleyerek; “Ülkemizde son yıllarda tamamlayıcı tıp uygulamaları konusunda çok önemli gelişmeler yaşanıyor. Proloterapi  yönteminden hastalarımız fayda görüyor. Özellikle proloterapi uygulaması sonrası uygulanan özel egzersizler, yöntemin kireçlenme ve bel/boyun fıtıkları alanında verdiği faydayı daha da arttırıyor. Bu egzersizlerin gözetim altında uygulanması konusunda fizyoterapinin önemi ön plana çıkıyor.  Önümüzde halen uzun bir yol var. Bu ve benzeri toplantılar ile bilimsel bilgiler ışığında yöntemin ülkemizdeki gelişiminin takipçisi olacağız.” dedi.
Sempozyuma sunulan bildiriler ve konuyla ilgili yeni gelişmeler ise Uzm.Dr.Önder Taylan Çiftçi tarafından özetlendi. Yöntemin nasıl etki ettiği ile ilgili mekanizmalar tartışıldı.

 

Güçlü eklemler için egzersiz…

İntegratif Tıp Derneği, Koruyucu ve Tedavi Edici Egzersizler Çalışma Grubu Başkanı Fizyoterapist Cihan Öksüz ise eklemler üzerine etkili temel egzersizleri tanımlayarak; “Doğru egzersizlerle daha güçlü eklemlere sahip olabiliriz. Proloterapi sonrası egzersizler de bu şekilde etki eder. Bu durum hastalar için olduğu kadar, profesyonel sporcular açısından da önemlidir.” dedi.  
Sempozyum Başkanı Uzm.Dr.İlker Solmaz, programın sonunda proloterapi ile ilgili mevcut faaliyetlerin Proloterapi Çalışma Kolu altında sürdürüleceğini ve konuyla ilgili çalışma yapan resmi kurumlara da destek olunacağını belirterek “Proloterapinin doğru ellerde doğru şekilde uygulanması için çalışmalar yapıyoruz. Bu toplantı ile hayatın her alanında olduğu gibi proloterapi uygulamaları sonrasında da egzersizin önemini hatırlatmak istedik.” dedi.

Proloterapi ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye aşağıdaki adreslerden ulaşılabilir.

http://www.prolo-terapi.com/

http://www.drsedatyildiz.com/

 Akılcı ilaç kullanımı, Rasyonel ilaç kullanımı, ilaçların bilinçli kullanımı

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam148
Toplam Ziyaret726583